Biuro turystyczne Kukle
Biuro turystyczne Kukle
Biuro turystyczne Kukle
Biuro turystyczne Kukle

Witamy w Ośrodku Wypoczynkowym KUKLE

Ośrodek Wypoczynkowy KUKLE położony jest w północno-wschodniej Polsce, na skraju Puszczy Augustowskiej, nad brzegiem stanowiącego strefę ciszy jeziora Pomorze. Obiekt składa się z budynku hotelowego z zapleczem gastronomicznym, salami bankietowymi, Wiejskiej Chaty, oświetlonego kempingu dla przyczep i namiotów oraz jedynej w Polsce Glinianej Wioski, jedynej w Polsce Glinianej Wioski – z 20. unikalnymi, nowoczesnymi domkami aczkolwiek wybudowanych według technologii, stosowanych dawniej na pograniczu polsko-litewskim.

W pobliżu znajdują się 4 rezerwaty przyrody i Wigierski Park Narodowy, a w okolicy wiele atrakcji turystycznych, między innymi Kanał Augustowski, kajakowy szlak Czarnej Hańczy, bazylika i synagoga w Sejnach, klasztor kamedułów nad Wigrami oraz Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej – miejscem wizyty papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki w 1999r. Wycieczki do oddalonego o zaledwie 215km Wilna, a jeszcze bliżej Druskiennik, Kowna, Trok, stanowią dodatkową atrakcję pobytów w Kuklach. Zapraszamy zatem miłośników nieskazitelnej przyrody, wędkowania, grzybobrania, żeglowania, szkół przetrwania… Mamy nadzieję, że zarówno unikalne miejsce, kulinarne osobliwości, jak też dobre wyposażenie naszego ośrodka nie zawiodą Państwa oczekiwań.

ZOBACZ NASZ FOLDER
Ośrodek wypoczynkowy Kukle

Budynek hotelowy posiada trzy kondygnacje z 90 miejscami w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym, TV i bezpłatnym dostępem do internetu Wi-Fi.

Parter:

  • Dwa pokoje 4-osobowe, mają wspólny taras z innymi 2-osobowymi pokojami. Taras z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, z ogrodzonym ogródkiem. Wyposażone są w 3 tapczany i dużą rozkładaną kanapę narożną. Możliwość zakwaterowania 5 osób przy wspólnym spaniu na kanapie. Pełny węzeł sanitarny: prysznic, toaleta, umywalka.
  • Dwa pokoje 2-osobowe, mają wspólny taras z wyżej opisanymi pokojami 4-osobowymi. Taras z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, z ogrodzonym ogródkiem. Wyposażone są w tapczan i dużą rozkładaną kanapę narożną. Możliwość zakwaterowania 3 osób przy wspólnym spaniu na kanapie. Pełny węzeł sanitarny: prysznic, toaleta, umywalka.
  • Cztery pokoje 2-osobowe, każdy z nich ma oddzielny taras. Taras z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, z ogrodzonym ogródkiem. Wyposażone są w tapczan i dużą rozkładaną kanapę narożną. Możliwość zakwaterowania 3 osób przy wspólnym spaniu na kanapie. Pełny węzeł sanitarny: prysznic, toaleta, umywalka.
  • Cztery pokoje 2-osobowe bez tarasu. Widok na dziedziniec wewnętrzny ośrodka. Wyposażone są w tapczan i dużą rozkładaną kanapę narożną. Możliwość zakwaterowania 3 osób przy wspólnym spaniu na kanapie. Pełny węzeł sanitarny: prysznic, toaleta, umywalka.
  • Dwa pokoje 2-osobowe bez tarasu. Wyposażone w dwa tapczany. Pełny węzeł sanitarny: prysznic, toaleta, umywalka.

I piętro

  • Dwa pokoje 4-osobowe bez balkonu. Wyposażone są w 3 tapczany i dużą rozkładaną kanapę narożną. Możliwość zakwaterowania 5 osób przy wspólnym spaniu na kanapie. Pełny węzeł sanitarny: prysznic, toaleta, umywalka.
  • Sześć pokoi 3-osobowych z oddzielnymi balkonami. Wyposażone w 2 tapczany i dużą rozkładaną kanapę narożną. Możliwość zakwaterowania 4 osób przy wspólnym spaniu na kanapie. Pełny węzeł sanitarny: prysznic, toaleta, umywalka.


II piętro

  • Osiem pokoi 4-osobowych z antresolą. Wyposażone w 4 tapczany. Dwa z nich są na poziomie wejścia do pokoju, a dwa na antresoli  – wejście po schodkach. Nie polecane dla osób starszych i z małymi dziećmi ze względu na schodki. Pełny węzeł sanitarny: prysznic, toaleta, umywalka.
Ośrodek w Kuklach
Jezioro Pomorze w Kuklach

Wiejska chata

Drewniana Wiejska Chata  położona jest na skraju lasu tuż przy plaży. Składa się z salonu, dwóch sypialni na piętrze, pełnego węzła sanitarnego na parterze oraz w pełni wyposażonego aneksu kuchennego. Salon wyposażony jest w kolorowy telewizor. Przed chatą znajduje się duży taras doskonały na wieczorne grillowanie. Możliwe jest zakwaterowanie maksymalnie 8 osób.

Wiejska chata w Kuklach

Jadło

Kuchnia Ośrodka Wypoczynkowego „Kukle” oparta jest tradycyjnej kuchni polskiej, aczkolwiek często nawiązuje do regionalnych sejneńskich potraw wiejskich z wykorzystaniem lokalnych produktów. Dla grup zorganizowanych, firm organizujących konferencje, spotkania możemy przygotować tzw. „kuklańskie jadło”:

Babka ziemniaczana

Babka jest to tradycyjna potrawa ziemniaczana. Najczęściej przygotowuje się ją ze świeżych młodych kartofli z uwagi na ich smak. Jest to potrawa bardzo tania i bardzo często podawana jako podstawowe obiadowe danie wiejskie. Babka ma zazwyczaj kształt kilkucentymetrowego jasnobrązowego „placka” a jej wielkość zależy od naczynia, w którym została upieczona.

Chołodziec litewski / chłodnik

Chłodnik to zupa z dużą ilością warzyw, podawana na zimno. Szczególnie popularna jest latem i znakomicie uzupełnia zestaw obiadowy. Jest ona bardzo dietetyczna a jednocześnie pożywna.

Kartacze sejneńskie

Kartacze, to nazwa dawnych pocisków do ostrzeliwania piechoty i kawalerii. Były to kartonowe lub blaszane pudełka wypełnione czarnym prochem, siekańcami lub ołowianymi kulkami. Ta nazwa przylgnęła również do ziemniaczanych kul wypełnionych gałką mięsa nazywanych na Sejneńszczyźnie kartaczami.

Czenaki z Puńska

Jest to danie nietypowe zarówno w sposobie podawania jak, również w smaku. Czenaki podawane są w glinianych garnuszkach z przykrywką. Trzymające ciepło naczynia sprawiają, że czenaki do ostatniej łyżki są gorące i w trakcie jedzenia nie zmieniają smaku w wyniku stygnięcia.

Soczewiaki

Soczewiaki i kakory są rodzajem pierogów, których nadzienie stanowi zmielona soczewica, suto przyprawiona skwarkami. Są to dania bardzo smaczne, chociaż nieco ciężkostrawne. Spożywane przed pracami wiejskimi i w ich trakcie dawały sytość i energię.

Sękacz sejneński / Bankuchen

Sękacz jest to ciasto robiące wrażenie swoim niepowtarzalnym kształtem i smakiem. Przypomina on owalny, lekko stożkowaty i pionowo ustawiony kloc drewna z którego boków wystaje mnóstwo różnej wielkości sęków. Całość ma apetyczny cieniowany jasnożółty kolor, przeplatany wewnątrz cienkimi brązowymi smugami. Sękacz przyciąga świeżym aromatem domowej świątecznej kuchni gwarantującym niezwykłe doznania smakowe.